Kuş Bakısı Kapadokya Rekor Kırdı

Ayrıca balon pilotunun uçuş gerçekleştirilecek olan bölgeye uygun eğitim alması, tehlike anında kullanılması gereken teçhizatlar ile ilgili eğitim görmüş olması ve bu eğitimleri her üç yılda bir yenilemesi de zorunluluk kapsamında tutuldu. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Kapadokya Slot Merkezi, 17 Kasım Perşembe gününden bu yana olumsuz hava koşulları nedeniyle sıcak hava balonlarının uçmasına izin vermiyor. Balon turlarının, hava koşullarının normalleşmesi halinde hafta sonunda yeniden başlaması bekleniyor. Kapadokya Bölgesi’nde turistlerin, peribacaları ve doğal kaya oluşumlarıyla kaplı vadileri gökyüzünden izlemelerine imkan sunan sıcak hava balon turları, bölgede hızı zaman zaman saatte 30 kilometreyi aşan rüzgar nedeniyle 8 gündür gerçekleştirilemiyor.www.sugar-rushoyna.com

Doğal oluşumu ile farklı kültürel tarihi ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış konumda olan Kapadokya, Türkiye’nin en özel bölgelerinin başında yer alıyor. UNESCO tarafından 1985 yılanda Dünya Kültür Mirası ilan edilen Kapadokya’nın simgelerinden birisi haline gelen sıcak hava balonları, dünyanın her köşesinden konukları bölgeye çekmeye devam ediyor. Bu durum, bölgedeki sıcak hava balonları için büyük bir hayal kırıklığı oldu. Yetkililer, bu kararın, turistlerin ve balon pilotlarının güvenliği için alındığını belirttiler. Aşırı rüzgarın, sıcak hava balonları için ciddi bir güvenlik riski oluşturduğu biliniyor. Doğal, tarihi ve kültürel değerleriyle UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki bölgede, hava koşulları elverişli olduğu günlerde 156 sıcak hava balonuyla günlük three binden fazla turiste hizmet sunuluyor.

Bu fiyatları ödeyemeyen yerli turistler ise çareyi ya balon turlarını yerde izleyerek ya da 35 liralık sanal turlara katılarak buluyor. Yılda yaklaşık four hundred bin turist ağırlayan Kapadokya’da balon pilotları nasıl yetişiyor? Yaklaşık 250 pilotun balon uçurduğu Kapadokya’da, pilot eğitimleri hayati bir önem taşıyor. Kapadokya’da balon pilotluğu için müfredatı MEB onaylı olan özel bir uçuş okulu bulunuyor. Pilot olabilmek için en az 40 saat teorik, 25 saat ise uygulamalı uçuş eğitimi almak gerekiyor.

sıcak hava balonculuğunun ne zaman başladığını, tarihsel bir süreç içeresinde nasıl geliştiğini, bölge için önemini belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi ve yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Kapadokya’da

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Kapadokya Slot Merkezi’nden edinilen verilere göre, Ağustos ayında sıcak hava balonları 29 günde 4 bin 241 uçuş gerçekleştirildi. Sabahın erken saatlerinde yapılan uçuşlarda toplam 88 bin 244 kişi Kapadokya bölgesini kuş bakışı izledi. Her geçen gün sıcak hava balon turlarına ilgi artarken, sadece yılın ilk 8 ayında 19 bin 976 uçuş gerçekleştirildi. Bu uçuşlarda toplam 416 bin 103 yerli ve yabancı turist Kapadokya’yı gökyüzünden izledi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Kapadokya Slot merkezinin onay verdiği günlerde sabahın erken saatlerinde havalanan sıcak hava balonuna binen turistler peribacalarını, vadileri ve açıkhava müzelerini gökyüzünden görme imkanı buldu. 2022 yılı Kapadokya turizmi açısından daha önce altın yıl olarak ilan edilen 2019 yılını geride bırakarak, yeni bir rekora imza atıldı.

Talimatın 11 Haziran 2014 tarihi itibariyle yürürlüğe girmesiyle birlikte eski talimat yürürlükten kalkmış oldu. 10 gündür yapılamayan Sıcak Hava Balon uçuşları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Kapadokya Slot Merkezinin onayı ile bugün tekrar başladı. Türkiye’den ve Dünya’dan son dakika haberleri, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi Hurriyet.com.tr haber içerikleri izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Sınıf öğrencilerinin staj süreçlerinin tamamlaması, mesleki tecrübe edinmesi ve yer hizmeti işlemlerine ilave iş gücü katılımının sağlaması amacıyla imzaladığı protokolün ilerleyen yıllarda da öğrenci istihdamı sağlamaya devam edeceği ifade edildi.

Kapadokya’da, eşsiz güzelliği ve doğal kaya oluşumlarıyla ünlü bu tarihi ve kültürel zenginlik bölgesinde, aşırı rüzgar nedeniyle bugün sıcak hava balonları havalanamıyor. Kapadokya’da 2003 yılında yalnızca yedi firma sıcak hava balonculuğu yapıyordu. Rakamların artmasıyla harekete geçen SHGM, eight Ağustos 2010 tarihinde yayımladığı Balonla Hava Taşıma İşletmeleri Talimatı ile sıcak hava balonculuk sektörüne yeni kurallar getirdi.

Bu süreler içerisinde kalkış yapmayan/yapamayan balonlar için yeniden kalkış uygunluğu talep edilmesi zorunludur. Sıcak hava balonu merkezlerinden olan Kapadokya bölgesinde, geçen ay 88 bin 244 yerli ve yabancı turist Kapadokya’yı gökyüzünden izleyerek görsel şölene tanıklık etti. Yorum yazarak Cesur ve Tarafsız Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Cesur ve Tarafsız Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Yorum yazarak Kapadokya Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz.

Bölgede acente hizmeti sunan turizmci İsmail Sucu da sıcak hava balonlarının Kapadokya’nın tanıtımı açısından önemli bir simge haline geldiğini vurguladı. Kapadokya’da görsel şölen oluşturan sıcak hava balonları, hava muhalefeti nedeniyle uçmadı. Kapadokya, taşıdığı kültürel mirasın yanı sıra, eşsiz doğal güzellikleri ile macera ve doğa turizminin yapılabildiği en elverişli bölgelerden biridir. Birçok macera turizmi türünün

Güneşin doğuşu ile birlikte havalanan sıcak hava balonlarını izlemek için aşk vadisine gelen Zehra Yıldız, “Burası mutlaka gezip görülecek bir yer. Kesinlikle herkesin gelmesini tavsiye ediyorum. Muhteşem bir görsel şölene sahip” dedi. Peribacaları, doğal kaya oluşumları, kayadan oyma tarihi manastır, şapel ve kiliselerin bulunduğu Nevşehir’in Göreme beldesi ile Çavuşin köyü çevresinden gökyüzüne yükselen sıcak hava balonları, turistlerin bölgenin manzarasını kuşbakışı izlemesine olanak sağlıyor. Peribacaları, kayadan oyma tarihi yapıları, doğal kaya oluşumlarıyla kaplı vadileri ve alternatif tur etkinlikleri ile turistlerin tercih ettiği Kapadokya’da, en gözde aktivitelerden sıcak hava balon turları Nisan ayında olumsuz hava şartları nedeniyle sadece 10 gün yapılabildi.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne bağlı Kapadokya Slot Merkezi tarafından uçuşlarına müsaade edilmeyen sıcak hava balonları bugün yeniden gök yüzü ile buluştu. Güneşin doğuşunu gökyüzünden izlemek ve Kapadokya Bölgesine kuş bakışı bakmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan sıcak hava balonlarının uçuşu yine Kapadokya’da görsel şölene dönüştü. Kapadokya’nın simgesi haline gelen balonlar, izleyenlerinde ilgi odağı olmaya devam ediyor. Yerli ve yabancı turistler, Göreme Kasabasında bulunan vadilerden sabahın erken saatlerinde havalanan sıcak hava balonlarını izlemek için Aşk Vadisine akın ediyor.

2022 yılında 4 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan Kapadokya bölgesinde yapılan en büyük aktivitelerin başında gelen sıcak hava balon turlarına ilgi yoğun oldu. Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’da mart ayında 10 günde 935 sıcak hava balon uçuşu gerçekleştirildi. Mart ayında sadece 10 günde havalanan sıcak hava balonları ile 18 bin 973 yerli ve yabancı turist, bölgenin güzelliklerini kuşbakışı izledi.

Freebird Airlines’a Yeni Pazarlama Müdürü

Her ne kadar Mart ve Nisan ayında doluluk oranlarımız yüksek olsa da meteorolojik şartlar nedeniyle öngörülen uçuş sayımızın altında kaldık. Umarım toplam yolcu sayısını seven-hundred bin civarında kapatarak yeni bir rekora imza atacağız” dedi. Gün doğmadan peri bacalarını, saklı vadileri ve ilginç kaya yapılarını pembe bulutların arasında izlemek ve güneşin gözlerini açışını görmek isteyenler yine Kapadokya’daki sıcak hava balonlarına akın etti. D) Haberleşme usul ve esasları çerçevesinde kalkış uygunluğu talep eden işletmeler verilen kalkış uygunluğu saatlerine uymak zorundadır. Kalkış uygunluğu saatinden on beş dakika öncesine veya on beş dakika sonrasına kadar uçuşlar başlatılabilir.

Şimdi oturum açın, her yorumda isim ve e.posta yazma zahmetinden kurtulun. Oturum açmak için bir hesabınız yoksa, oluşturmak için buraya tıklayın.

kapadokya slot

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Kapadokya Slot merkezinin onay verdiği günlerde sabahın erken saatlerinde havalanan sıcak hava balonuna binen turistler peribacalarını, bir birinden ilginç vadileri ve açık hava müzelerini gökyüzünden görme imkanı buluyor. 2022 yılının aynı döneminde sıcak hava balonları 18 gün havalanırken, 2 bin 159 uçuşta 45 bin 379 yerli ve yabancı turist Kapadokya’yı kuş bakışı izleme fırsatı bulmuştu. 2022 yılında 237 gün havalanan 31 bin 89 sıcak hava balonu ile Kapadokya bölgesini kuş bakışı izleyen turist sayısı 662 bin 443’e ulaştı. Açıklanan bu sayı ile birlikte Kapadokya bölgesi balon uçuşlarında da altın yılını yaşamış oldu. Daha önce altın yıl olarak ilan edilen 2019 yılında Kapadokya bölgesini 586 bin 367 kişi gökyüzünden izlemişti. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Kapadokya Slot merkezinin onay verdiği günlerde sabahın erken saatlerinde havalanan sıcak hava balonuna binen turistler peribacalarını, vadileri ve açıkhava müzelerini gökyüzünden görme imkanı buluyor.

Anadolu Sıcak Hava Balon İşletmecileri Derneği Başkanı Mehmet Dinler, AA muhabirine, bu yıl balon turuna katılan turist sayısında rekor beklediklerini söyledi. Oryantasyon eğitimi de dahil olmak üzere eğitimler yaklaşık dört ay sürüyor. Pilot olabilmek için 18 yaş ve üzeri olunması, en az lise veya dengi okul mezunu olunması, suç kaydı bulunmaması, pilotluk için tıbben bir engelin olmaması şartları aranıyor. Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Cesur ve Tarafsız Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Cesur ve Tarafsız Haber değil haberi geçen ajanstır. Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

Güzel atlar diyarı Kapadokya’da peribacaları, doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerin yanı sıra doğal kaya oluşumu vadileri yerli ve yabancı turistlere gökyüzünden seyretme fırsatı sunan sıcak hava balonları, aşırı rüzgar nedeniyle bugün havalanmadı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Kapadokya Slot Merkezi, olumsuz hava şartlarından dolayı uçuşları bugün iptal etti. Hava şartlarının normalleşmesi halinde sıcak hava balon turlarının yeniden başlaması bekleniyor.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kapadokya Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kapadokya Haber değil haberi geçen ajanstır. Venezuella’dan gelen Krystal Stelling’de yaptığı açıklamada, Kapadokya bölgesine ilk defa geldiğini ve muhteşem manzara karşısında büyülendiğini söyledi. Kapadokya Üniversitesi’nin Pegasus Hava Yolları ile yaptığı eğitimde iş birliği protokolü gereğince Kapadokya Üniversitesi öğrencileri Pegasus Hava Yolları’nın Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki yer işletme bölümünde çalışmaya başladı. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Bu web site deneyimlerinizi kişiselleştirmek amacıyla KVKK ve GDPR uyarınca çerez(cookie) kullanmaktadır.

Çatalca’da Feci Kaza: 2 Thy Pilotu Hayatını Kaybetti

Kızılçukur vadisinden havalanan sıcak hava balonları, yaklaşık 1 saatlik uçuşun ardından Aşk Vadisine iniş yaptı. Dünyada aynı anda a hundred and fifty sıcak hava balonunun havalandığı tek yer olma özelliğini taşıyan Kapadokya bölgesini 2022 yılında 662 bin 443 yerli ve yabancı turist gökyüzünden izledi. Güzel atlar diyarı Kapadokya, peribacaları, doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerin yanı sıra doğal kaya oluşumu vadileri ile yerli ve yabancı turistlere unutulmaz bir görsel şölen sunuyor. Ancak bugün, bu eşsiz manzarayı gökyüzünden seyretmek isteyen turistler, aşırı rüzgar nedeniyle hüsrana uğradı. DUVAR – Kapadokya’nın Avanos ilçesine bağlı Kavak beldesinde dün sabah havalanan sıcak hava balonu ‘olumsuz hava şartları’ nedeniyle sert iniş yaptı.

deneyimlenebildiği bölgede, sıcak hava balon turları Kapadokya’da turizminin gelişimine ve çeşitlenmesine önemli katkılar sağlamaktadır. Sıcak hava balonunun forty yıla yakın bir çalışmanın neticesi ile ön plana çıktığını belirten Vali Becel, “Dünya genelinde turistik amaçla geniş alanda sıcak hava balonu kullanan ne başka bir şehir var ülkemizde ne de dünyada başka bir yer var” ifadelerini kullandı. Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel yaptığı açıklamada, “Sıcak hava balonları artık Kapadokya ile özdeşleşmiş durumda. Günlük 156 tane sıcak hava balonu havalanıyor” dedi.

gösteren tablolar oluşturulmuş, ayrıca bölge turizmine ekonomik, çevresel, mevsimsel, tanıtım ve imaj yönlü etkileri belirlenmiştir. İkincil uçuşlara, süpürülme esası çerçevesince kontrol pilotunun ve/veya SHGM personelinin izni ile verilecektir. İşletmeler, yukarıdaki haritada (İkincil Uçuş Bölge Uygunluk Durumu Haritası) yeşil renkte olan Bölgelerden kalkış yapabilmek için ilgili AIC kapsamında belirlenen esaslar çerçevesinde SHM’den kalkış uygunluğu talebinde bulunabileceklerdir. A) Her balon için tescil işareti, sorumlu pilot, varsa gözlemci pilot, yer ekip şefi isimleri ile planlanan yolcu sayısı, kalkış alanı, kalkış saati bilgilerini kayıt altına alarak 2 yıl süreyle muhafaza etmek zorunludur. Olumsuz hava koşulları nedeniyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Kapadokya Slot Merkezi, Kapadokya bölgesinde yapılan balon uçuşlarına 17 Kasım’dan itibaren izin vermedi.

Kapadokya’da Görsel Şölene, 88 Bin 244 Kişi Tanıklık Etti

sıcak hava balonculuğuna geçmişte tanık olmuş işletmeci, pilot ve sektör temsilcilerinden oluşan on katılımcı ile görüşülmüştür. Araştırmanın bulguları kapsamında, Kapadokya sıcak hava balonculuğunun tarihçesi ve gelişim sürecini

Balonların olumlu hava şartlarında havalandığını söyleyen Sıcak Hava Balon Pilotu Kemal Söyler’de “Bu gün kalkış alanımız Kızılçukur vadisi. Balon rüzgara tabi bir araç olduğu için 10 natın üzerinde balon uçuşları olmuyor. Kapadokya’da sıcak hava balon turları, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve Kapadokya Üniversitesi Slot Merkezi tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından uygun hava şartlarında gerçekleştirilebiliyor. İkincil uçuşlar için 5.BÖLGE’nin kalkışa uygun olmadığı değerlendirilmiştir. Belirtilen saat aralığında kalkış uygunluğu talepleri alınamayacaktır. İkincil uçuşlar için 4.BÖLGE’nin kalkışa uygun olmadığı değerlendirilmiştir.

Meteorolojik şartların belirlenen saat aralığında uçuş için uygun olmadığı değerlendirilmiştir. 9) Yukarıdaki esaslara göre balon işletmelerine tahsis edilen slot hakları Genel Müdürlük internet sitesinde yayınlanır. Bölgedeki hava trafiği, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından denetleniyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Kapadokya Üniversitesi iş birliği ile 2013 yılında kurulan Slot Hizmet Merkezi, artan firma sayısı nedeniyle hava trafiği güvenliği için uçuşları kontrol ediyor. Geçen yılın aynı ayında ise 15 gün uçuş yapılabilmiş ve 27 bin 431 turist tura katılmıştı.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Kapadokya bölgesinde sıcak hava balon turlarında yeni bir rekora imza atıldı. Kapadokya’da 2022 yılında düzenlenen balon turlarına 660 bin kişi katıldı. Doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Kapadokya’da turistlerin rağbet gösterdiği etkinliklerin başında yer alan sıcak hava balon turu bugün yapılamadı. Nevşehir Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’da Nisan ayında 10 günlük uçuşta bin 337 sıcak hava balonu havalanırken 30 bin 282 kişide Kapadokya’yı gökyüzünden izleme fırsatı buldu. Nisan ayında ki düşüşlerin olumsuz havadan kaynaklandığını söyleyen Royal Balloon Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dinler “ 2022 yılını sıcak hava balon uçuşları açışından rekor ile kapattık. Hedefimiz rekorları bir üst seviyeye çekmek ve yeni bir rekor yılı oluşturmaktı.

Ç) Genel Müdürlükçe tahsis edilen slotu kullanmak isteyen işletmenin baş pilotu veya yetkili personeli kalkış öncesinde haberleşme usül ve esasları çerçevesinde hava bandı telsizi veya telefon ile kalkış uygunluğu talep eder. İHA’nın haberine göre, Kapadokya bölgesini kuş bakışı izleyen yerli turistler de; “Kapadokya’yı havadan izlemek muhteşem. Herkese tavsiye ederiz.” ifadelerini kullandılar. Yaklaşık one hundred thirty balonun havalandığı Kapadokya bölgesinde turistler, Kapadokya bölgesini kuş bakışı izledi.

Sıcak hava balon turları, Kapadokya’nın eşsiz doğal güzelliklerini ve tarihi zenginliklerini bir kuşun gözünden görmek için benzersiz bir fırsat sunuyor. Rüzgarın durmasını bekleyen binlerce turist, bu benzersiz deneyimi yaşamak için sabırsızlanıyor. Yeni talimatta ise “SHM veya hava bandı görüşmelerinde frezyoloji ihlali durumunda sorumlu personel ve pilota 1.000 TL” idari para cezası uygulanacağı belirtildi. (2) İkincil uçuşlarda işletmeler en fazla öğleden sonraki slot hakları kadar balonla uçuş yapabilir. Yılda ortalama 220 gün uçuş yapılabilen bölgede 2019’da balon turuna katılan turist sayısında rekor kaydedildiğini anımsatan Dinler, 2022 turizm sezonunda tüm yılların geride bırakılacağına inandığını vurguladı.

Balonda bulunan iki turist hayatını kaybederken üç kişi ise yaralandı. Kazayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında balon pilotu tutuklandı. İHA”nın haberine göre, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Kapadokya Slot Merkezi 17 Kasım Perşembe gününden bu yana olumsuz hava koşulları nedeniyle sıcak hava balonlarının uçmasına izin vermiyor.

18 Ekim sabah 05.56’da Slot Hizmet Merkezi tarafından yapılan güncellemeye göre Ürgüp, Avanos, Orhahisar, Mustafapaşa üzerinde meteorolojik şartlar nedeniyle saat 06.00 ile 15.00 arasında uçuşların uygun olmadığı değerlendirilmesi yapıldı. Uçuş izinlerinin gösterildiği internet sitesinde ‘kırmızı renk’ hava koşullarının uçuşa uygun olmadığını ifade ederken, ‘yeşil renk’ uçuş uygunluğunu temsil ediyor. Ancak kare içerisine alınan haritada bölgenin neredeyse tamamında kırmızı renkli uyarı bulunuyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan hava tahminleri sonrasında Nevşehir’e sarı kod uyarısı yapılmasının ardından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce Kapadokya bölgesinde sıcak hava balon turları iptal edildi. (4) Aynı işletmeye ait ilk balonun kalkışından en az bir buçuk saat geçmiş olması ve işletme için tahsis edilen slot sayısına uymak koşullarıyla farklı balon ve farklı pilot ile uçuş yapılabilir.

Kapadokya’da Balon Turlarına Katılımda Rekor Bekleniyor

SHGM tarafından yayımlanan kurallarda, işletmelerin kuruluş şartlarından operasyonlarına, filo yapılarından uçuş izinlerine ve kalite sistemlerine kadar olan düzenlemeleri içeriyor. Başvurucular incelendikten sonra uygun bulunursa ön izin almaya hak kazanıyor. İzin sürecinde gerekliliklerin yerine getirilmesi durumunda ‘asıl’ ruhsat veriliyor. Firmaların bünyelerinde, sorumlu müdür, uçuş işletme ile eğitimden sorumlu yönetici personel, yer işletme ile bakımdan sorumlu yönetici personel ile kalite sistemi yöneticisi bulundurmaları zorunlu kılındı.

İkincil uçuşlar için three.BÖLGE’nin kalkışa uygun olmadığı değerlendirilmiştir. İkincil uçuşlar için 2.BÖLGE’nin kalkışa uygun olmadığı değerlendirilmiştir. Kapadokya Bölgesinde, yılda ortalama 250 gün uçuş gerçekleştirilebiliyor. Bu çalışmanın amacı, Kapadokya

Annesinin hayalini gerçekleştirmek için Isparta’dan Kapadokya bölgesine gelen Kaan Sezginde, “Annem uzun zamandır Kapadokya’ya gelmek ve balona binmek istiyordu. Kapadokya’da 18 Ekim sabah 07.25’te havalanan özel bir balon firması, sert iniş yaptı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından 01 Ağustos 2013 tarihinde yürürlüğe sokulan “Nevşehir Kapadokya Balon Uçuş Sahası Sıcak Hava Balonları Slot Uygulama Talimatı” geçtiğimiz günlerde revize edilerek yeniden yayınlandı.

Ayrıca, uçuş emniyetini en üst seviyede tutmak şartı ile hakim rüzgar yönünü esas alarak, ikincil uçuşların hangi saha veya sahalardan başlatılabileceğinin kararını verir. Bu kararda; aynı uçuş bölgesinde bu talimatta belirlenen azami balon sayısının aşılmamasının sağlanması esastır. C) SHM ayrıca kalkış planlanan sektörler için meteorolojik görüşü yansıtan bayrak kontrolünü yapar. Yeşil bayrak olması halinde uçuşun, işletme ve pilot sorumluluğunda gerçekleştirebileceğini işletmelere duyurur. Son günlerde yapılan zamlardan sonra Kapadokya Bölgesini havadan izlemek yerli turistler için imkansız hale geldi. Yabancı turistler kişi başı 220 Euro”ya vererek Kapadokya”yı havadan izleyebiliyor.